Chorwacja

chorwacja

Czytaj przewodnik

 • Hotel Jadran

  Chorwacja /  Wyspa Krk /  Njivice

 • Hotel Beli Kamik

  Chorwacja /  Wyspa Krk /  Njivice

 • Hotel Katarina

  Chorwacja /  Kvarner /  Selce

 • Hotel Novi Spa and Resort

  Chorwacja /  Kvarner /  Novi Vinodolski

 • Hotel Omorika

  Chorwacja /  Kvarner /  Crikvenica

 

Przewodnik

 

Potężne góry Dynarskie, 1185 wysp i wysepek, poszarpana urozmaicona linia brzegowa i ciepłe wody Adriatyku czynią tej kraj idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Wspaniałe zabytki, urocze miasteczka i tętniące życiem kurorty to drugie, równie atrakcyjne oblicze Chorwacji. Turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi chorwackiej gospodarki, przynoszącą ogromne dochody Państwu. W trakcie wakacji w Chorwacji, warto odwiedzić takie miasta jak Dubrownik, Trogir, Zagrzeb, Split, Szybenik, Orebić, Zadar, Primosten. Nie ważne, czy do wyjazdu przygotujesz się wcześniej, czy zdecydujesz się na ofertę last minute, Chorwacja jest świetnym wyborem dla każdego.

Plaże są kamieniste, jedynie w małych zatokach znajdują się drobne kamienie, żwir lub piasek. W Chorwacji na plażach nie ma wydzielonych do pływania stref, ratowników oraz czerwonych flag.

Klimat

Na wybrzeżu chorwackim panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura waha się od 20 do 30 stopni, a pogoda potrafi być bardzo zmienna z pojawiającymi się czasem obfitymi acz krótkimi opadami. Jednak długotrwałe załamania pogody właściwie nie występują w okresie od maja do października. Dobowa amplituda temperatury jest nieznaczna. Na wybrzeżu często występują silne wiatry - spływający z gór chłodny i suchy "bora" oraz wilgotny i gorący "yugo". Nie ma dużych różnic temperatur między północną a południową częścią wybrzeża, przy czym Dalmacja, jako region wysunięty bardziej na południe jest odrobinę cieplejsza.

W głębi kraju panuje klimat umiarkowany i temperatury są z reguły o kilka stopni wyższe niż w Polsce.

Kuchnia chorwacka

Jedzenie chorwackie jest dość specyficzne zróżnicowane zależnie od klimatu, o czym warto pamiętać wybierając się na wycieczkę co Chorwacji. W części północnej jedzenie jest zbliżone do naszego, na wybrzeżu zaś dominują potrawy raczej lekkie. Dużo je się baraniny i ryb zwłaszcza na wybrzeżu. Najczęściej w jadłospisie znajdziemy właśnie baraninę lub jagnięcinę. Najczęściej serwowane potrawy mięsne są przegotowywane na gilu Z owoców morza zaś najpopularniejsze są kalmary, które są serwowane w tutejszych tawernach. Wybierajac wakacje w Chorwacji warto wiedzieć, że prawie nie ma tak zwanych mini barów z jedzeniem typu "fast-food" w stylu hamburgera. Z napoi alkoholowych najbardziej ulubione to wino lub piwo, które pije się podczas jedzenia. Tradycyjnym alkoholem jest Rakija, której liczne rodzaje i moc mogą przyprawić o zawrót głowy. Kawę podaje się espreso, w maleńkich filiżankach.

Religia i kultura

Wybierając wycieczkę do Chorwacji, watro mieć podstawową wiedzę dotyczącą religii, kultury, sposobu życia. Chorwacki styl życia kształtował się pod wpływem kultur zachodnioeuropejskiej, śródziemnomorskiej oraz słowiańskiej. Północ kraju jest kulturowo bardzo zbliżona do Polski, natomiast na południu dominują bardziej śródziemnomorskie zwyczaje, czego dowodem jest popołudniowa sjesta i nocne życie. Głośne zachowanie jest dla Chorwatów czymś normalnym i nie należy zbytnio się tym przejmować. Spotkamy się tu z wieloma ciekawymi obyczajami i wydarzeniami takimi jak np. odbywający się na przełomie sierpnia i września w Crikvenicy "Ribarski Tjedan Crikvenica" - koncerty, miniregaty, zawody sportowe, wybory Syreny i Neptuna.

W dzisiejszej Chorwacji religia dominującą jest katolicyzm (90% mieszkańców), obok którego pojawiają się takie religijne mniejszości jak prawosławni oraz muzułmanie.

Regiony i atrakcje

Każda wycieczka do Chorwacji jest inna. Będąc tam na jednym urlopie, nie sposób jej zwiedzić. Karj ten, jest ogromnie zróżnicowany, przez co przyciąga coraz większe rzesze turystów.

Chorwacja Północna

Pomimo, iż jest to historyczna kolebka Chorwacji, mało który turysta kojarzy ten kraj z tymi obszarami. Większość obszaru jest nizinna i przeważają tu tereny rolno-przemysłowe. Nie znajdziemy tu bardziej znaczących atrakcji turystycznych, ale w drodze na wybrzeże warto zatrzymać się i zwiedzić Zagrzeb, milionową stolicę, która stanowi kulturalne i przemysłowe centrum kraju.

Chorwacja Centralna

Obszar ten stanowi łącznik pomiędzy częścią północną i wybrzeżem. Tutaj widocznie zmienia się krajobraz z nizinnego na górzysty. Z punktu widzenia turystyki dzikość gór i piękno krajobrazów stanowi nie lada atrakcję. Przejeżdżając przez ten region łatwo dostrzec pozostałości po nie tak dawnych działaniach wojennych - opuszczone wioski, zniszczone budynki. Najbardziej znaną atrakcję stanowią malownicze Jeziora Plitvickie, które ze względu na położenie przy trasie z Zagrzebia na południe są często zwiedzana po drodze.

Półwysep Istria i Zatoka Kvarner

Ta najbardziej na zachód wysunięta część Chorwacji jeszcze do lat 50tych była częścią Włoch. Nikogo nie powinno więc dziwić, że do dzisiaj nazwy niektórych miejscowości są podawane w dwóch językach. Zachodnie wybrzeże Istrii to w zasadzie jedyne miejsce, w którym góry nie schodzą bezpośrednio do morza. Takie ukształtowanie spowodowało, że możemy tu spotkać np.pola kukurydzy, co wg niektórych czyni ta wybrzeża najmniej atrakcyjną. Zupełnie inaczej prezentuje się wybrzeże w Zatoce Kvarner - tutaj strome góry spowodowały, że miejscowości leżą w zatokach, a domy są "przylepione" do górskich zboczy. Największym miastem i znaczącym portem jest Rijeka, a do innych najbardziej popularnych miasteczek Opatiskiej Riwiery zaliczamy Opatię, Rabac, Crikvenicę oraz Novi Vinodolski.

Dalmacja

Kraina ta obejmuje największą część chorwackiego wybrzeża charakteryzującą się dobrze rozwiniętą bazą turystyczną i ciepłym klimatem. Typowy śródziemnomorski klimat widać również w spontanicznym zachowaniu i rozrywkowym podejściu do życia tutejszych mieszkańców. Największe portowe miasta tego regionu, Dubrownik, Zadar, Split, Szybenik, oferują swoim gościom szereg zabytków architektury. Znajdują się tu dziesiątki popularnych miejscowości wypoczynkowych na czele z Vodicami oraz obszarem Riwiery Makarskiej. Również większość chorwackich wysp leży na wybrzeżu dalmatyńskim. Nic więc dziwnego, ze region ten jest bardzo popularny wśród osób wybierających last minute w Chorwacji.

Wyspy

Wyspy są oczywiście przypisane do poszczególnych regionów, jednak ze względu na ich ogólną specyfikę można je połączyć w jedną grupę. 1185 wysp zajmuje ponad
2/3 wybrzeża chorwackiego. Tylko niewielką liczbę wysp można zaliczyć do dużych lub średnich (Krk, Cres, Brac, Hvar, Korcula), poza tym większość stanowią małe i bardzo małe wysepki. Jeśli wyspa jest zamieszkała to możemy mieć pewność, że na pewno znajdziemy tam jakiś sklep, kawiarnię, restaurację oraz miejsca noclegowe. Na większych wyspach z reguły występują wszystkie udogodnienia i punkty usługowe jakie możemy spotkać na lądzie. Jednak decydując się na pobyt na małej wyspie należy wziąć pod uwagę, że na pewno oferuje ona mniej atrakcji oraz jest odrobinę trudniej dostępna

Opinie naszych ekspertów - Andrzej, 27 lat, wyjazd ze znajomymi

W Chorwacji spędziliśmy wakacje w 2012 roku. Szukaliśmy spokojnego miejsca na na wypoczynek na którejś z chorwackich wysp. Wybór padł na wyspę Solta, zlokalizowaną na przeciwko portu w Splicie. Jako, że lubimy mieć wszystko zaplanowane wcześniej, nie czekaliśmy na oferty last minute do Chorwacji i wakacje wykupiliśmy już w marcu. Wrzesień w Chorwacji okazał się bardzo ciepły, pogoda dopisywała przez cały tydzień. Wyspa Solta to niewielka, spokojna wysepka. Nie ma tu wielu kurortów, a na plaży byliśmy niemal sami. Do sklepu było kawałek pod górkę, ale traktowaliśmy to jako wieczorny spacer. Wynajęty, 9-osobowy domek spełniał wszelkie nasze oczekiwani, a taras z widokiem na zatokę i morze był jednym z naszych ulubionych miejsc. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Split, a także zrobiliśmy sobie wycieczkę nad Plitwickie Jeziora. Polecamy wakacje w Chorwacji wszystkim urlopowiczom.

Klimat

Średnie temperatury powietrza w dzień:

 

Rok

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Istria

14,5°

12°

16°

21°

24°

24°

20°

14°

10°

Dalmacja

16°

11°

14°

18°

22°

25°

25°

22°

17°

13°

10°

Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

3h

4h

4h

6h

7h

8h

10h

8h

7h

5h

3h

3h

Czas

STREFA CZASOWA:

LATO

ZIMA

+-0 h

+-0 h

 

CZAS LOTU:

2,5 - 3 h

 

MIĘDZYLĄDOWANIA:

Monachium, Frankfurt

Plaże

Plaże żwirkowe można spotkać wzdłuż całego wybrzeża, głównie w zatokach, jednak jest ich niewiele. Większość turystów przyzwyczaja się do typowych dla Chorwacji plaż kamienistych. Warto pamiętać o specjalnym obuwiu do kąpieli.

Zapytaj o ofertę

contboxSkontaktuj się z Doradcą lub wyślij zapytanie o ofertę

Wakacje 2017 Chorwacja

Chorwacja z Niemiec

Zentralkroatien
od
241
Istria
od
251
Wyspy Chorwackie
od
290
Dalmacja Poludniowa
od
297
Dalmacja Srodkowa
od
298
Zatoka Kvarner
od
299
Dalmacja Polnocna
od
340

Szukaj ofert

Wybieraj i rezerwuj spośród kilku milionów ofert wakacyjnych z wylotami:

  

Lub pozwól nam zrobić to za Ciebie i skontaktuj się z naszymi konsultantami. 

Konsultanci online

phone

801 011 624

cell

71 724 20 48

(połączenie wg. taryfy operatora)
mail biuro@orlica.pl

Napisz do nas

Newsletter

                                          logo pit 50     baner 0111     axa certyfikat     ziglogo                                     cardpay    

Pozwól pracować naszemu ciasteczku, on też chce pojechać na wakacje! Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony to znaczy, że zgadzasz się na jego towarzystwo. Po zapoznaniu się z informacją kliknij znaczek "X" w celu zamknięcia okna. Polityka Plików Cookies