Egipt

egipt

Czytaj przewodnik

 • LAGUNA BEACH RESORT

  Egipt /  Marsa Alam /  Marsa Alam

 • BLUE REEF RED SEA

  Egipt /  Marsa Alam /  Marsa Alam

 • RESTA REEF RESORT MARSA ALAM

  Egipt /  Marsa Alam /  Marsa Alam

 • DREAMS BEACH RESORT MARSA ALAM

  Egipt /  Marsa Alam /  Marsa Alam

 • AURORA ORIENTAL BAY MARSA ALAM

  Egipt /  Marsa Alam /  Marsa Alam

 

Przewodnik

 

Arabska Republika Egiptu to państwo położone na dwóch kontynentach, w północno-wschodniej Afryce i na azjatyckim półwyspie Synaj, u wybrzeży dwóch mórz - Śródziemnego i Czerwonego, w dolinie Nilu - najdłuższej rzeki w Afryce, drugiej co do długości rzeki świata.
Pustynny obszar kraju spowodował, że miejskie ośrodki Egiptu, ze stolicą państwa - Kairem na czele zamieszkuje ogromna liczba Egipcjan, a przeludnienie staje się coraz poważniejszym problemem. Sam Kair liczy ok.16 mln. mieszkańców i jest jednym z największych miast świata.

Religią 90% Egipcjan jest islam, a językiem urzędowym - język arabski. Należy o tym pamiętać, wybierając wakacje w Egipcie na cel swojej wakacyjnej wyprawy, bowiem kultura muzułmańska jest tak różna od kultury zachodu, że zaskakiwać nas będzie na każdym kroku. Aby uniknąć nieprzewidzianych, czasem nawet nieprzyjemnych sytuacji wynikających z tych różnic, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, którymi rządzą się państwa arabskie. Nie dziwmy się więc, że na każdym kroku i za wszystko mieszkańcy oczekiwać od nas będą drobnej opłaty. Jeden z pięciu filarów islamu - bakszysz - mówi bowiem o obowiązku pomagania biednym i obarcza nim wszystkich, których na to stać - a więc także, a może przede wszystkim - turystów. Pamiętajmy również o zakazach fotografowania obiektów wojskowych, mostów, portów, a jeśli chcemy zrobić zdjęcie mieszkańcom - lepiej zapytać ich o pozwolenie, zwłaszcza fotografując egipskie kobiety. Nie irytujmy się, nie wykłócajmy i zachowajmy w pamięci rodzime przysłowie: "jeśli wejdziesz miedzy wrony, musisz krakać tak jak one". Poza tym nie należy się obawiać reakcji tubylców, gdyż szybko rozwijająca się turystyka stanowi istotną gałąź gospodarki Egiptu i przybysze są tu traktowani niezwykle uprzejmie, witani i obsługiwani z uśmiechem. Wystarczy pamiętać o odmienności naszych kultur i z szacunkiem traktować zasady, które w tym regionie świata determinuje przede wszystkim religia i Koran oraz uzbroić się w cierpliwość, bo życie tu płynie zdecydowanie wolniej niż na naszym kontynencie, a udane i pełne wrażeń wakacje mamy zagwarantowane.

Kraina, która skrywa tajemnice jednej z najstarszych cywilizacji ziemskich, gości co roku miliony turystów z całego świata. Tylko tu bowiem otrzeć się można o historię, której początki trudno nam sobie wyobrazić, tylko tu zobaczymy na własne oczy grobowce egipskich władców, dotkniemy ruin świątynnych sprzed tysięcy lat...

Klimat

Pustynne tereny, ostry zwrotnikowy klimat z dużymi amplitudami dobowymi temperatur i bardzo małe opady deszczu przypomną nam natychmiast o tym, że znajdujemy się na czarnym lądzie. I choć w nadmorskich kurortach (Hurghadzie i Sharm El Sheikh) wysokie temperatury łagodzi nieco morska bryza, należy pamiętać o tym, że od maja do września temperatury zwykle przekraczają 30, a w miesiącach wakacyjnych - nawet 40 stopni. Jeśli więc chcemy z przyjemnością skorzystać z tego, co kraj faraonów ma nam do zaoferowania i zwiedzać historyczne miejsca bez narażania się na upały, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, lepiej wybrać się na wakacje w Egipcie wczesną wiosną lub jesienią. W innym wypadku koniecznie pamiętajmy o nakryciu głowy i zaopatrzeniu się przed każdą wycieczką w zapasy wody.
Mimo że w dzień temperatury są na ogół tak wysokie, wybierając się na wakacyjny wypoczynek zabierzmy ze sobą cieplejsze ubrania, bowiem afrykańskie wieczory bywają chłodne.

Atrakcje turystyczne, czyli co warto zobaczyć...

Egipt nie potrzebuje specjalnej rekomendacji, wystarczy wspomnieć, że cywilizacja ta liczy sobie tysiące lat i jest jedną z najstarszych na ziemi. O egipskich piramidach uczy się młodzież w większości państw świata, a faraonowie - starożytni władcy Egiptu, są bohaterami nie tylko podręczników do historii, ale także hollywoodzkich produkcji filmowych czy literatury. Oglądając owe filmy lub czytając książki, wielu z nas marzy o wycieczce do Egiptu. Wybór ofery last minute w Egipcie, jest więc świetnym rozwiązaniem.

Aby zobaczyć wszystko, co ten piękny kraj ma nam do zaoferowania, prawdopodobnie nie wystarczy czasu podczas jednej wyprawy...

Kair - największe miasto islamskiego świata

W chaosie, który tworzy blisko 16 milionów tubylców oraz rzesze przybywających do miasta turystów, przeplatają się ze sobą trzy kultury - arabska, afrykańska i europejska. Ta różnorodność jest zdecydowanym bogactwem egipskiej stolicy. Choć nie jedynym...

Podczas wyprawy do Kairu "żelaznymi" punktami zwiedzania powinny być Cytadela z Meczetem Alabastrowym Mohameda Alego oraz meczet Al Azhar.

Warto również udać się do Muzeum Egiptu, ale aby poczuć prawdziwy klimat arabskiego świata koniecznie trzeba odwiedzić bazar Khan El Khalili i przyjrzeć się, w jaki sposób odbywa się tu handel, tak przecież ważny i tak różny od tego, który znamy z Europy.
Jednak największą atrakcją podczas wycieczki do Kairu nie jest sama stolica, ale znajdujące się w pobliskiej Gizie piramidy, z tą najpotężniejszą - piramidą Cheopsa - na czele. Zbudowana na planie kwadratu, zgodnie z kierunkami świata budowla wznosi się na wysokość prawie 140 metrów i szacuje się, że waży ok. 6 mln ton! Powstała ok. 2600 lat p.n.e. piramida uznana jest za jeden z siedmiu cudów świata. W pobliżu znajdują się również piramidy dwóch innych egipskich faraonów - Chefrena i Mykerinosa.

W Gizie podziwiać można również inny symbol Egiptu - Sfinksa. Posąg przedstawiający lwa z ludzką głową jest jednocześnie symbolem władzy królewskiej. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Luxor i Karnak

Miasto świątyń lub, jak nazwał je Homer - "miasto o stu bramach" - Luksor był niegdyś symbolem potęgi Egiptu. Luksorską świątynię budowało trzech faraonów: Amenhotep III, Tutmozis III i Ramzes II. W jej wnętrzu znajduje się dziś meczet, którego mieszkańcy nie pozwolili wyburzyć podczas prac archeologicznych.

To starożytne miejsce kultu Amona połączone jest ze świątynią w Karnaku aleją sfinksów, która ma długość 3 kilometrów.

Sanktuarium w Karnaku to najpiękniejsza egipska świątynia, w której dawni mieszkańcy starożytnych Teb oddawali cześć aż trzem bóstwom: Amonowi, Mut i Chonsu. Jej budowa trwała 1300 lat. Największe wrażenie na odwiedzających ją turystach nieodmiennie robi sala hypostylowa i jej 134 kolumny.

Dolina królów

Po prawie 1700 latach tradycji piramid jako grobowców faraonów, Tutmozis I podjął kontrowersyjną i zadziwiającą dla ówczesnego Egiptu decyzję. Rozkazał zaprojektowanie i zbudowanie grobowca z dala od wcześniejszych nekropolii. Ponadto powstała budowla nie miała nic wspólnego z monumentalnymi piramidami - przypominała raczej studnię. Faraon chciał sobie zapewnić w ten sposób pośmiertny spokój, którego nie zaznali wcześniejsi władcy w piramidach. Niestety w jego ślady poszli kolejni królowie Egiptu i tak postało Miasto Umarłych, w którym znajdują się 62 grobowce, przy czym wszystkie one, poza grobowcem Tutenchamona, zostały obrabowane.
Dolina Królów to miejsce o niezwykłej atmosferze, cmentarz, który kryje historię trzech egipskich dynastii i strzeże z pewnością wielu tajemnic.

Asuan

W pięknych otoczeniu egzotycznej flory, w pobliżu błękitnych wód życiodajnego Nilu wita nas Asuan - miasto - brama do prawdziwego czarnego lądu. To najdalej na południe wysunięta miejscowość Egiptu.

Biblioteka Aleksandryjska

Na północy Egiptu, w pobliżu wybrzeży Morza Śródziemnego leży Aleksandria, a w niej największa biblioteka starożytnego świata, założona przez egipskiego władcę Ptolemeusza I Smotera i jego syna Ptolemeusza II Filadelfosa w IV-III w p.n.e.

Odbudowana została po całkowitym zniszczeniu, została w 2002 roku udostępniona użytkownikom. W jej zbiorach znajduje się blisko 8 mln woluminów, gmach biblioteki mieści ponadto centrum konferencyjne, trzy muzea oraz cztery galerie.

Dlaczego Egipt?

Myślę, że wszyscy znaleźli już odpowiedź na to pytanie. Dla tych zaś, którzy nie są miłośnikami zabytków i nawet w miejscu tak związanym z historią, wolą inne rozrywki, dodam, że Egipt to nie tylko piramidy i świątynie, nie tylko godziny zwiedzania, ale także kilkadziesiąt raf koralowych i tysiące gatunków ryb, czyli raj dla amatorów nurkowania, wycieczki na grzbiecie wielbłądów, rejs po Nilu lub po prostu doskonałe warunki do wypoczynku na słonecznych plażach najsłynniejszych kurortów: Hurghady i Sharm El Sheikh. Dla ceniących spokój, ciszę i leniuchowanie, wycieczka do Egiptu także jest świetnym rozwiązaniem. Wysokiej klasy hotele zapewniają wszystko, co potrzebne w odpoczynku: baseny, spa, i oczywiście, opcje all inclusive, w Egipcie wybieraną niemal przez wszystkich turystów.

Opinie naszych ekspertów - Tomasz, 24 lata, wyjazd ze znajomymi

W Egipcie byłem na wakacjach 2 lata temu. Po początkowych rozterkach związanych z wyborem miejsca - Sharm el Sheikh cz Hurghada - trafiliśmy na świetną ofertę last minute w Egipcie - w Tabie. Miejsce, którego wcześniej nie znaliśmy okazało się świetnym wyborem. Bliskość granicy z Izraelem czyni Tabę doskonałym miejscem wypadowym do Jerozolimy czy nad Morze Martwe. Plaże nie odbiegają standardem od tych, znajdujących się w innych egipskich kurortach wakacyjnych. Jedno co zwala z nóg to rafa koralowa - piękna i rozległa. Wakacje w Egipcie to świetne miejsce na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem, a Taba jest do tego chyba najlepszym miejscem. Pamiętajcie też o wszędobylskim bakszyszu, życie wtedy jest dużo łatwiejsze:) Hotelowe all inclusive, w egipskiej Tabie, również jest na bardzo wysokim poziomie.

Opinie naszych ekspertów - Ania 32 lata, wyjazd z rodziną

Na wycieczkę do Egiptu zdecydowaliśmy się w połowie kwietnia. Wraz z mężem i dwójką dzieci spędziliśmy tydzień w Hurghadzie. Naszym celem był głównie odpoczynek od codziennych obowiazków w pracy i w domu. Wybraliśmy więc hotel z udogodnieniami dla dzieci oraz opcją all inclusive, w Egipcie jest to bardzo opłacalne. Mimo, iż była to oferta Last Minute, Egipt jest krajem bardzo popularnym, więc dużo o nim wiedzieliśmy. Przygotowania do urlopu były krótke, a wakacje pozostaną w naszej pamięci na bardzo, bardzo długo.

Klimat

Temperatura powietrza:

 

Rok

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Kair

27°

18°

20°

23°

28°

32°

34°

34°

33°

32°

29°

24°

19°

Sharm El Sheikh

27°

20°

21°

23°

27°

30°

32°

33°

33°

32°

29°

26°

22°

Pora deszczowa - brak, roczna suma jest bardzo niska, kraj leży w strefie klimatu skrajnie suchego

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

8h

9h

10h

10h

11h

13h

13h

12h

11h

10h

9h

8h

 

Czas

STREFA CZASOWA:

LATO

ZIMA

+ 1 h

+ 1 h

 

CZAS LOTU:

4 - 5 h

 

MIĘDZYLĄDOWANIA:

BRAK


Plaże

Długie, umiarkowanie szerokie, z łagodnym zejściem do wody, pokryte żółto-złotym piaskiem, wody morskie obfitują w bajeczne rafy koralowe, woda jest czysta i przejrzysta, o dużym zasoleniu.

 

Zapytaj o ofertę

contboxSkontaktuj się z Doradcą lub wyślij zapytanie o ofertę

Wakacje 2017 Egipt

Egipt z Niemiec

Hurghada
od
235
Marsa Alam
od
247
Sharm el Sheikh
od
266
Luxor
od
398
Asuan
od
493
Kair i okolica
od
554

Szukaj ofert

Wybieraj i rezerwuj spośród kilku milionów ofert wakacyjnych z wylotami:

  

Lub pozwól nam zrobić to za Ciebie i skontaktuj się z naszymi konsultantami. 

Konsultanci online

phone

801 011 624

cell

71 724 20 48

(połączenie wg. taryfy operatora)
mail biuro@orlica.pl

Napisz do nas

Newsletter

                                          logo pit 50     baner 0111     axa certyfikat     ziglogo                                     cardpay    

Pozwól pracować naszemu ciasteczku, on też chce pojechać na wakacje! Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony to znaczy, że zgadzasz się na jego towarzystwo. Po zapoznaniu się z informacją kliknij znaczek "X" w celu zamknięcia okna. Polityka Plików Cookies