Hiszpania

hiszpania

Czytaj przewodnik

 • Apartamentos Avenida Benidorm

  Hiszpania /  Costa Blanca /  Benidorm

 • Port Fiesta Park

  Hiszpania /  Costa Blanca /  Benidorm

 • Apartamentos Playamar

  Hiszpania /  Costa Blanca /  Benidorm

 • Milord s Suites

  Hiszpania /  Costa Blanca /  Benidorm

 • Las Carabelas Apartamentos

  Hiszpania /  Costa Blanca /  Benidorm

 

Przewodnik

 

Hiszpania jest jednym z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. W jej skład wchodzą także liczne wyspy na Morzu Śródziemnym (Baleary) i Oceanie Atlantyckim (Wyspy Kanaryjskie). Hiszpania to również bogata kultura i światowej klasy zabytki. Hiszpania jednocześnie idealnie łączy w sobie dziedzictwo przeszłości z temperamentną naturą mieszkańców, w końcu to właśnie Hiszpania jest ojczyzną corridy i flamenco. Jadąc na wakacje do Hiszpanii warto zobaczyć m.in. Pałac Królewski w Madrycie, Alkazar - pałac królewski z XI w. ze wspaniałymi ogrodami w Sewilli, Świątynię Pokutną Sagrada Familia i budynki autorstwa Antonio Gaudiego w Barcelonie, futurystyczne Miasto Sztuki i Nauki w Walencji czy zespół pałacowy Alhambra w Granadzie. Na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zostały wpisane zabytki starego miasta Santiago de Compostela, które też warto wziąć pod uwagę planując wycieczkę do Hiszpanii.

Klimat/Kiedy jechać

Hiszpania położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego na wybrzeżach i kontynentalnego w głębi kraju. Różnorodność klimatyczna sprawia, że na wycieczkę do Hiszpanii można wybrać się w praktycznie dowolnej porze roku. Wiosną i jesienią polecamy zwiedzanie aglomeracji miejskich gdyż w sezonie letnim wysoka temperatura może utrudniać podziwianie uroków. W okresie zimowym z kolei przeszkadzać mogą wzmożone opady. Jeśli w planach mamy typowy wyjazd wypoczynkowy połączony z plażowanie, to najbardziej odpowiedni będzie okres od kwietnia do października, przy czym terminy zarówno kwietniowe jak i październikowe powinny być zarezerwowane dla południowej części Hiszpanii. W okresie zimowym miejscowości położone w Pirenejach oferują również rozrywkę dla amatorów białego szaleństwa. Last minute w Hiszpanii króluje od maja do czerwca i od września do października.

Kuchnia/Smakowitości

Podziwiamy wiele z europejskich kuchni. Za najwspanialsze uchodzą włoska czy francuska. Natomiast rzadko w czołówce można znaleźć niezwykle smaczną kuchnię hiszpańską. Niesłusznie, gdyż właśnie bogactwo tej kuchni pod względem smaków i aromatów dorównuje dwóm wyżej wspomnianym, a wielbiciele hiszpańskich specjałów sadzą, że nawet je przewyższa. Żadna inna kuchnia europejska nie niesie ze sobą wpływu tak wielu kultur oraz nie posiada tak różnorodnych składników tworzących tutejsze dania. Tyle ile regionów w słonecznej Hiszpanii, tyle samo regionalnych kuchni i kulinarnych tajników zawartych w tysiącach wspaniałych przepełnionych słońcem potrawach. Jest to kuchnia łącząca wiele różnych smaków od produktów takich jak: cytrusy, daktyle, bakłażany, cukinie, pomidory wina i oliwki. Po przyprawy rdzennie arabskie, zakorzenione w kuchni przez Maurów, jak np. cynamon, kolendra, kumin czy migdały. Ze względu na tak bogatą fuzję, kuchnia hiszpańska zapewnia prawdziwe bogactwo i różnorodność smaków. Dodatkowo istnieją odmiany kuchni hiszpańskiej występujące lokalnie, jak: galicyjska, katalońska, kastylijska i andaluzyjska. Dlatego też opcja all inclusive w Hiszpanii jest bardzo popularna. Wybierając tę możliwość wyżywienia, można poznać wiele smaków, niezwykłej, hiszpanńskiej kuchni.

Plaże

Plaże Hiszpanii pokryte są złocistym piaskiem, w niektórych miejscach zdarzają się plaże żwirowe. W ścisłym sezonie (czerwiec-sierpień) są raczej zatłoczone, sytuacja zmienia się we wrześniu, kiedy to znaczna większość pustoszeje sprawiając idealne warunki do relaksu, sytuacja zmienia się weekendami, kiedy okoliczni mieszkańcy zjeżdżają na weekendowy wypoczynek. Wybrzeże jest mocno zurbanizowane, pełne urokliwych kafeterii i restauracji, dodatkowo szeroka linia brzegowa sprzyja długim spacerom po nabrzeżu. Przy plażach zlokalizowanych jest wiele hoteli z hiszpańskim all inclusive.Pogoda kształtuje idealne warunki do żeglowania czy nurkowania, należy jednak uważać na okresowo występujące silne wiatry, które w dużym stopniu utrudniają nurkowanie.

Ciekawe wydarzenia/Święta

Obchody narodowych świąt, to najlepszy sposób na podglądanie życia Hiszpanów i poznanie zwyczajów oraz tradycji. Hiszpańskie święta to inaczej fiesty. Są to święta połączone z jarmarkiem, procesjami, zabawą, karnawałem i delektowaniem wina. Regionalne fiesty odbywają się w różnych terminach. Mówi się, że nie ma w Hiszpanii takiego dnia, w którym nie odbywa się fiesta. Te święta trwają od jednego do dwóch dni i są zwykle dedykowane jakiemuś świętemu patronowi. Częścią imprez są też walki byków. Często walczy się z mniejszymi bykami i walki te nazywa się novilladas. Wiele osób decydując się na wakacje w Hiszpanii bierze pod uwagę odbywające się wówczas fiesty.

Jeśli zaś chodzi o kalendarium, to:

Luty jest miesiącem karnawału. Te najlepsze możemy zobaczyć na Santa Cruz de Tenerife lub w Kadyksie. W marcu w całym kraju odbywa się Święty tydzień (Semana Santa), który jest połączony z procesjami organizowanymi w każdym mieście.

Kwiecień jest miesiącem targów w Sewilli, połączonych z tańcem i walkami byków.

W maju odbywa się tam także Międzynarodowy Festiwal Flamenco. Jedną z najważniejszych imprez sezonu jest Fiesta de San Isidro w Madrycie z walkami byków.

W czerwcu na terenie Granady, Toledo i Wyspach Kanaryjskich obchodzone jest święto Bożego Ciała.

Lipiec i sierpień, to miesiące wielu imprez z fiestą na czele. Znany karnawał w Pampelunie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie, Festiwal Gitarowy w Sewilli i cały szereg innych.

W sierpniu odbywa się Międzynarodowy Puchar Króla - Palma de Mallorca. Najszybsze żaglowce podziwia sam król Juan Carlom. W dniu 15 sierpnia w całej Hiszpanii obchodzone jest święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Jesienią, gdy ucichnie sezon, świętuje się zbiory. Na pierwszym miejscu jest wino. W Jerez de la Frontera winobranie obywa się w pierwszym tygodniu września. W ostatnich dwóch tygodniach tego miesiąca odbywa się festiwal filmowy w San Sebastian. Kolejną piękną imprezą z tradycją jest Iberflora w Walencji, która jest przeglądem najpiękniejszych kwiatów.

Święta państwowe są podobne do naszych. Dużą uwagę przywiązuje się do świąt związanych z religią chrześcijańską jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. Kolejne to m. in. Święto pracy - 1 maja, Dzień konstytucji - 6 grudnia i Święto narodowe - 12 października.

Sporty

Sporty mają w Hiszpanii wielu kibiców. Sportowe kluby piłki nożnej, koszykówki i piłki ręcznej są jednymi z najlepszych w Europie a również i w takich dziedzinach jak siatkówka, waterpolo, hokej, pływanie i lekka atletyka Hiszpania może poszczycić się wieloma sukcesami. Hiszpania była organizatorem tak ważnych imprez sportowych jak Olimpiada 1992 w Barcelonie czy Mistrzostwa Świata w Narciarstwie w Sierra Nevada (Grenada) w 1996, a hiszpańscy sportowcy w wielu dziedzinach osiągają świetne wyniki tak indywidualnie jak i zespołowo.

Wspaniały klimat, niemal pięć tysięcy kilometrów linii brzegowej i różnorodnie uformowane góry stwarzają w Hiszpanii wyjątkowe warunki do uprawiania sportów. Sporty wodne od wielu lat cieszą się w Hiszpanii wielką popularnością. Najwięcej zwolenników mają: żeglarstwo, zwłaszcza na Morzu Śródziemnym, wędkarstwo sportowe, nurkowanie i windsurfing (przy Tarifie istnieją jedne z najlepszych na świecie warunków do uprawiania tego sportu). W Hiszpanii jest ponad sto klubów żeglarskich i tyleż samo portów jachtowych.

Wyspy Medas w Katalonii oraz okolice Balearów i Wysp Kanaryjskich są prawdziwym rajem dla płetwonurków, dla których morza hiszpańskie mają doskonałą temperaturę i przejrzystość.

Ośrodki narciarskie od Picos de Europa aż po Sierra Nevada w Andaluzji posiadają świetnie przygotowane trasy; wyciągi i wszelkie urządzenia techniczne, a towarzysząca im sieć hoteli i placówek usługowych reprezentuje wysoki poziom. Dzięki temu, że istnieje szeroki wachlarz ofert i cen, narciarstwo w ostatnich latach staje się sportem coraz bardziej dostępnym.

Sto osiemdziesiąt pól golfowych (w ogromnej większości na 18 dołków), pozwala mniej więcej na pół miliona godzin gry w ciągu roku. Pola golfowe są bardzo nowoczesne, malowniczo położone na urozmaiconym terenie i świetnie wyposażone. Grający mają do swojej dyspozycji wyszkolonych instruktorów i dodatkowe urządzenia takie jak sale gimnastyczne, baseny, sauny etc. W Hiszpanii, której wyjątkowy klimat gwarantuje turystom 300 słonecznych dni w roku, można grać w golfa przez dwanaście miesięcy, jest to więc dla miłośników tego sportu prawdziwy raj.

Na terenie Hiszpanii istnieją setki klubów i tysiące kortów tenisowych. Jest to sport bardzo popularny, a tenisiści hiszpańscy sięgają po najwyższe nagrody w rozgrywkach światowych. Hiszpańską specjalnością są korty ziemne, które zapewniają wysoki komfort gry. Niemal we wszystkich hotelach wyższych kategorii turysta ma do swojej dyspozycji jeden lub więcej kortów, lekcje pod opieką instruktora, a często nawet możliwość uczestniczenia w turniejach etc.

Na morzu najchętniej łowi się tuńczyki i rekiny przy wybrzeżach afrykańskich, a w rzekach i jeziorach - łososie, pstrągi, brzany i wiele innych gatunków ryb.

Hiszpański klimat i ukształtowanie terenu wyjątkowo sprzyjają sportom powietrznym. Latanie na szybowcach, na lotni i paralotni można uprawiać w 5-u aeroklubach na terenie całej Hiszpanii.

Pamiątki

Popularnymi pamiątkami z wakacji w Hiszpanii są np. doskonałej jakości wyroby skórzane, które często możemy kupić w bardzo dobrej cenie (uważajmy jednak na rzekome okazje, mogące być zwykłym bublem). Dobrym zakupem są też miejscowe stroje, stanowiące symbol folkloru. Hiszpańscy rzemieślnicy znani są ze wspaniałych wyrobów ceramicznych, które zadowolą wielu wytrawnych kolekcjonerów. Ciekawe kompozycje można spotkać zwłaszcza w Barcelonie, mieście Gaudiego, zawierające charakterystyczne motywy. Warto zastanowić się także nad pamiątkami związanymi z kulturą flamenco. Nabyć możemy np. gitarę, kastaniety, czy piękne chusty i wachlarze - z pewnością oczarują one każdą kobietę. Miłośnicy tej wspaniałej muzyki powinni także poszukać płyt, które w Polsce mogą być nieosiągalne.

Amatorzy kulinariów powinni wiedzieć, że Hiszpania znana jest także z oliwy z oliwek, winnych octów i przede wszystkim doskonałego wina. Ilość tutejszych winnic i gatunków tego szlachetnego trunku daje niezliczone wręcz możliwości do zakupu prezentów.

Dodatkowo w Figueres, mieście, w którym znajduje się muzeum Salvadora Dali możemy zakupić reprodukcje czy też inne drobiazgi oddające ideę wzornictwa tego cenionego surrealisty.

Regiony turystyczne

Region Północno-Zachodni - obejmuje on Galicję, Baskonię i Nową Kastylię, region na wybrzeżu atlantyckim, pełen piaszczystych plaż okalanych wzniesieniami i klifami, znajduje się tu również Santiago de Compostela, będące jednym z głównych miejsc ruchu pielgrzymkowego w Europie

Region Północno-Wschodni - to Pireneje, Góry Katalońskie i Nizina Aragońska, to tutaj znajduje się znane i cenione wybrzeże Costa Brava i Costa Dorada, jak również przepiękna stolica Katalonii-Barcelona – najpopularniejsze miejsce wśród wycieczek do Hiszpanii.

Region Wschodni - obejmuje on wybrzeże Morza Śródziemnego i takie znane miasto jak np. Walencja

Region Centralny - to przede wszystkim górzysty region w jego skład wchodzą Góry Kastylijskie oraz część Wyżyny Nowej Kastylii obejmuje on stolicę Hiszpanii-Madryt

Region Zachodni - obejmuje wyżyny Starej i Nowej Kastylii, w jego skład wchodzą takie miasta jak Salamanka, Zamora i Caceres

Region Południowy - region ten to andaluzyjski odcinek wybrzeża śródziemnego zwanego Costa del Sol oraz południowy odcinek wybrzeża atlantyckiego Costa de la Luz, regiony te posiadają przepiękne wybrzeże i piaszczyste plaże oraz zapierające dech w piersiach miasta jak: Malaga czy Sewilla

Baleary - to archipelag wysp, z którego najbardziej znana jest Majorka, jest to region urzekający ze wzglądu na historyczne bogactwo zabytków starej części stolicy - Palma de Mallorca oraz klubową atmosferę nowszych części wysp

Wyspy Kanaryjskie - obszar nazywany inaczej krainą wiecznej wiosny, ze względu na specyfikę klimatu, który sprawia, że temperatura przez cały rok utrzymuje się na praktycznie stałym, wysokim poziomie, będący idealnym miejscem wypoczynku o każdej porze roku. W skład Wysp Kanaryjskich wchodzi 7 głównych wysp: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera (bardziej szczegółowe informacje o każdej z poszczególnych wysp można uzyskać w specjalnie dedykowanych przewodnikach na naszej stronie www). Coraz więcej turystów wybierając last minute w Hiszpanii, decyduje się właśnie na Wyspy Kanaryjskie.

Transport i komunikacja

Hiszpania jest krajem bardzo dobrze rozwiniętym, posiada dużą ilość dróg ekspresowych i autostrad (praktycznie wszystkie odcinki są płatne. Porty lotnicze również umożliwiają sprawną komunikację po praktycznie całym kraju, przy wykorzystaniu lokalnych linii Spanair, dodatkowo niektóre tanie linie lotnicze również oferują loty w niektóre rejony Hiszpanii. Transport kolejowy również jest obecny, można korzystać z usług kolei wysokich prędkości (obecnie najdłuższa ilość tras w całej Europie) lub standardowej. Istnieje również transport morski w postaci promów umożliwiających dostanie się do Maroka, Majorki czy Ibizy. Ze względu na wysoki poziom rozwoju gospodarczego kraju, komunikacja po terytorium Hiszpanii nie powinna sprawiać problemów. Dodatkowo bliskie sąsiedztwo Gibraltaru może kusić do samochodowych wypraw.

Wynajem samochodu

Mogą Państwo już teraz, przed wyjazdem na wakacje dokonać rezerwacji samochodu przez internet w jednej z licznych sieci wypożyczalni i odebrać auto w miejscu docelowym. Warto mieć na uwadze, że niektóre historyczne centra miast mogą utrudniać komunikację samochodową, (wąskie ulice, duże różnice wysokości, brak miejsc parkingowych, ograniczone strefy) dlatego aby oszczędzić sobie stresu i czasu, radzimy poruszać się samodzielnie po historycznych dzielnicach, zostawiając samochód na którymś z okolicznych parkingów lub korzystać ze specjalnego transportu miejskiego (jak np. linie autobusowe dla turystów w Barcelonie).

Język

Język angielski nie jest w Hiszpanii dość popularny w regionach turystycznych i tam nie powinno być problemu ze swobodną komunikacją w tym języku. Jednak należy wziąć poprawkę na to, że w wypadku większość krajów śródziemnomorskich znajomość języka angielskiego wśród społeczeństwa stoi na umiarkowanym poziomie. W przypadku dłuższego podróżowania po Hiszpanii warto zaopatrzyć się w "rozmówki w języku hiszpańskim", które ułatwią zakwaterowanie czy też zakupy w punktach handlowych.

Opinie naszych ekspertów - Justyna, 25 lat, wyjazd "we dwoje"

Hiszpania to kraj, gdzie na wakacje trzeba by pojechać przynajmniej kilkanaście razy, żeby móc z czystym sumieniem stwierdzić - "poznałam Hiszpanię". My spędziliśmy fantastyczne 10 dni w Andaluzji. Jako, że nie lubimy dużych kurortów, nasz wybór padł na miejscowość Nerja. Jest to niewielkie, nadmorskie miasteczko niedaleko Malagi, którego głównym urokiem jest zachowana, oryginalna, hiszpańska zabudowa - w przeciwieństwie do takich miejscowości jak np. Marbella. Nie uświadczymy tu wielkich blokowisk hotelowych, a raczej niewielkie hotele i hostele porozmieszczane ciasno w wąskich, zacienionych uliczkach. Nie brakuje natomiast restauracji i barów, które serwują barwną i pyszną, lokalną kuchnię. Andaluzja urzekła nas przede wszystkim swoimi dzikimi plażami, doskonałą kuchnią (obowiązkowe wypady na piwo/wino + tapas) oraz przepiękną architekturą. Jako osoby niezależne lubimy sami organizować sobie wolny czas i wszelakie wycieczki. Nie jesteśmy typem Klienta "last minute all inclusive":) Połowę naszego urlopu spędziliśmy zwiedzając tak fantastyczne miasta jak Granada, Cordoba czy Kadyks. Z pewnością jednym z punktów, których nie można przegapić jest też Gibraltar. Polecamy wycieczkę na skałę gibraltarską, gdzie z łatwością można wjechać kolejką, ale jeśli ktoś lubi wyzwania, to równie dobrze można się tam wdrapać pieszo (a przy okazji ma się dużo do czynienia z wścibskimi, ale sympatycznymi makakami). Druga połowa urlopu to wylegiwanie się na pięknych plażach, których w samej Nerja było kilka. Podsumowując - jeśli szukasz dobrego miejsca na połączenie wypoczynku i zwiedzania - polecam Hiszpanię, a w szczególności Andaluzję.

Opinie naszych ekspertów - Magda, 28 lat, wyjazd ze znajomymi

Na last minute do Hiszpanii wybraliśmy się w czerwcu zeszłego roku. Wybór padł na Costa Brava. Świetny hotel z hiszpańskim all inclusive to jeden z licznych powodów naszego zadowolenia. Hiszpania to kraj niezwykły. Zwiedziliśmy piękną Barcelonę. Niestety byliśmy tam tylko jeden dzień, a to stanowczo za mało na zobaczenie tak fascynującego miasta. Costa Brava to także świetne miejsce na relaks i zabawę, czego oczywiście doświadczyliśmy. Następnym razem wybieracjąc się do Hiszpanii weźmiemy pod uwagę kalendarium fiest. Uczestnictwo w takiej imprezie, to najlepsze rozwiązanie na poznanie hiszpańskiej kultury.

Klimat

Temperatura powietrza:

 

Rok

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Madryt

14°

11°

15°

20°

24°

24°

20°

14°

Barcelona

16°

11°

13°

16°

20°

22°

23°

21°

16°

12°

Opady - Hiszpania znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego na wybrzeżach i kontynentalnego w głębi kraju, znacząca większość opadów przypada na miesiące zimowe.

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

 

Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

4h

5h

5h

7h

8h

9h

10h

8h

6h

5h

5h

4h

Czas

STREFA CZASOWA:

LATO

ZIMA

BEZ ZMIAN

BEZ ZMIAN

 

CZAS LOTU:

2 - 3 h

 

MIĘDZYLĄDOWANIA:

MADRYT, FRANKFURT,WARSZAWA

(jeśli linie rejsowe)

Plaże

Plaże Hiszpanii pokryte są złocistym piaskiem, w niektórych miejscach zdarzają się plaże żwirowe. W ścisłym sezonie (czerwiec-sierpień) są raczej zatłoczone, sytuacja zmienia się we wrześniu, kiedy to znaczna większość pustoszeje sprawiając idealne warunki do relaksu, sytuacja zmienia się weekendami, kiedy okoliczni mieszkańcy zjeżdżają na weekendowy wypoczynek. Wybrzeże jest mocno zurbanizowane pełne urokliwych kafeterii i restauracji, pogoda kształtuje idealne warunki do żeglowania czy nurkowania.

Zapytaj o ofertę

contboxSkontaktuj się z Doradcą lub wyślij zapytanie o ofertę

Wakacje 2017 Hiszpania

Kanary z Niemiec

Fuerteventura
od
161
Gran Canaria
od
209
Teneryfa
od
219
Lanzarote
od
251
La Palma
od
256

Baleary z Niemiec

Majorka
od
180
Ibiza
od
263
Minorka
od
267
Formentera
od
397

Sri Lanka z Niemiec

Sri Lanka
od
523

Bali z Niemiec

Bali
od
26

Hiszpania z Niemiec

Costa Blanca
od
188
Costa de la Luz
od
204
Costa del Sol
od
211
Costa Blanca
od
219
Barcelona i okolica
od
222
Costa Brava
od
229
Madryt i okolica
od
234
Hiszpania - lad
od
238
Costa Dorada
od
249
Costa del Azahar
od
361

Szukaj ofert

Wybieraj i rezerwuj spośród kilku milionów ofert wakacyjnych z wylotami:

  

Lub pozwól nam zrobić to za Ciebie i skontaktuj się z naszymi konsultantami. 

Konsultanci online

phone

801 011 624

cell

71 724 20 48

(połączenie wg. taryfy operatora)
mail biuro@orlica.pl

Napisz do nas

Newsletter

                                          logo pit 50     baner 0111     axa certyfikat     ziglogo                                     cardpay    

Pozwól pracować naszemu ciasteczku, on też chce pojechać na wakacje! Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony to znaczy, że zgadzasz się na jego towarzystwo. Po zapoznaniu się z informacją kliknij znaczek "X" w celu zamknięcia okna. Polityka Plików Cookies