Włochy

wlochylato

Czytaj przewodnik

 

Przewodnik

 

Włochy są krajem śródziemnomorskim, na który składają się trzy duże jednostki geograficzne, część kontynentalna, półwyspy oraz wyspy, każdą z jednostek charakteryzuje unikalny charakter. Oprócz budowy geograficznej Wlochy na arenie międzynarodowej wyróżniają się bogatym tłem historycznym i kulturalnym. Wieczne miasto Rzym, pływające miasto Wenecja czy choćby studecki raj - Padwa, można by tak mnożyć bez liku, jednak najlepiej jest przekonać się na własnej skórze, wybierając się na wycieczkę do Włoch. Ta niezliczona mnogość i różnorodność od wieków stanowiła źródło poszukiwania inspiracji dla takich osobistości jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki.

Klimat/Kiedy jechać

Włochy znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Na północy Włoch ze względu na bliskie sąsiedztwo Alp dominuje chłodniejszy klimat, zbliżony warunków polskich, południe natomiast jest zdecydowanie cieplejsze, dominuje klimat podzwrotnikowy morski. Ze względu na swój charakter, Włochy stanowią idealny cel podróży dla wszystkich bez względu na porę roku. Zimą można odwiedzać rejony Tyrolu i Alp, gdzie amatorzy białego szaleństwa znajdą coś dla siebie. Celem letnich wojaży może być wybrzeże pełne nadmorskich kurortów z ofertą włoskiego all inclusive, natomiast wiosną lub jesienią można swobodnie zwiedzać włoskie miasta czy np. rejon Toskanii. Jeśli chodzi o wyjazdy wakacyjne ukierunkowane na plażowanie najlepszym terminem będzie okres od kwietnia do października, przy czym należy pamiętać, że jeśli taki wyjazd planujemy w kwietniu lub październiku w grę może wchodzić jedynie południe i wyspy.

Kuchnia/smakowitości

Kuchnia włoska jest jedną z najbardziej popularnych kuchni na świecie obok kuchni francuskiej. Charakteryzuje się ona używaniem dużej ilości parmezanu, warzyw i przypraw takich jak bazylia, tymianek i oregano. Najpopularniejsze warzywa to oczywiście cebula, pomidory, czosnek i oliwki. W jadłospisie kuchni włoskiej znajduje się dużo makaronów, ryżu, owoców morza, są tutaj obecne nadziewane pierożki, tradycyjna pizza, której grubość zależy od regionu w którym ją spożywamy oraz wiele sosów, dania mięsne czy choćby przepyszne desery. Tradycyjny posiłek włoski składa się z przystawki, zupy, dania głównego: ryby lub mięso z sałatką lub risotto, a na koniec posiłku deser. Dodatkowo w rytmie dziennym warto wygospodarować sobie nieco czasu, aby móc napić się prawdziwej włoskiej kawy. Tego wszystkiego zasmakujemy wybierając we Włoszech all inclusive.

Plaże

Włochy to prawdziwy raj zarówno dla tych, którzy uprawiają sporty wodne, jak i dla ludzi preferujących spokojny wypoczynek na plaży. We Włoszech znajdziemy zarówno plaże piaszczyste, kamieniste, jak i skaliste - na szczęście najwięcej jest tych piaszczystych. To kolejny argument w wyborze ofert last minute do Włoch. Większość włoskich plaż od kwietnia jest przygotowana na przyjazd turystów - możemy więc liczyć na wysoki standard usług i porządek. Wiąże się to niestety z koniecznością opłat za leżaki, miejsce pod parasolem, możliwość korzystania z prysznica. Ceny są bardzo zróżnicowane i najlepiej jeszcze przed wyjazdem sprawdzić jak sprawy mają się w kurorcie, do którego jedziemy. Oprócz długiej, doskonale rozwiniętej linii brzegowej Włochy posiadają liczne jeziora i rzeki, które zostały świetnie zagospodarowane przez mieszkańców Italii. Znaczna ilość ośrodków wypoczynkowych znajduje się nad wielkimi jeziorami alpejskimi. Jeziora Como, Maggiore i Lugano są ze sobą połączone co bardzo uatrakcyjnia wypoczynek nad tymi górskimi akwenami. Położone w połowie drogi między Mediolanem i Wenecją jezioro Garda jest największym, a zarazem najczystszym jeziorem Włoch.

Spośród miejsc godnych polecenia warto wymienić m. in. Riwierę Liguryjską, ciągnącą się od granicy z Francją do Pisy. To na tym odcinku leżą kurorty San Remo, Savona i główne miasto regionu - Genua, w której podziwiać można wiele intrygujących zabytków. Fiumicino i Lido di Roma położone nad Morzem Tyrreńskim to kurorty, w których wypoczywają Rzymianie i turyści odwiedzający wieczne miasto. Riwiera Adriatycka to m. in. Rawenna ze zdobionymi mozaikami budowlami bizantyjskimi i starochrześcijańskimi. Nie można nie wspomnieć o kąpieliskach włoskich wysp - Ischia czy Campari to doskonałe miejsce na wakacje we Włoszech.

Włoskie wybrzeże oprócz możliwości plażowania to także doskonałe miejsce do: pływania, windsurfingu, żeglarstwa czy nurkowania. Szczególnie wybrzeże Morza Tyrreńskiego obfituje w wiele fantastycznych miejsc do rozpoczęcia lub kontynuowania przygody z nurkowaniem. Jeśli chcemy zanurkować z akwalungiem to warto odwiedzić Sycylię, Kampanię, bądź Kalabrię. To właśnie na południu Włoch powstało najwięcej szkół nurkowania i wypożyczalni sprzętu. Region ten jest bardzo popularny wśród ofert last minute we Włoszech.

Ciekawe wydarzenia/Święta

We Włoszech jest relatywnie mało świąt narodowych, wszystkie święta posiadające tradycje chrześcijańskie obchodzone są podobnie jak polskie. Zdecydowanie więcej jest natomiast świąt lokalnych zdecydowany prym wiodą tu dni świętych patronów są one zwykle pretekstem do takiej czy innej formy szalonej zabawy. Wszystkie miasta, miasteczka i wioski mają swojego miejscowego świętego, jego relikwie i podobizny obnosi się w czasie procesji po ulicach. Najwięcej uroczystości organizuje się podczas Wielkanocy, w maju, wrześniu i z okazji Ferragosto (15 sierpnia). O kalendarz uroczystości trzeba pytać w lokalnym biurze informacji turystycznej. Ostatnimi laty nastąpiło odrodzenie tradycyjnego karnawału (carnevale), owa żywiołowa zabawa w tygodniu poprzedzającym środę popielcową zamieniła się w spokojną, wytworną uroczystość z paradą przebierańców w fantazyjnych kostiumach i ręcznie wykonanych maskach. Najsłynniejszy jest karnawał w Wenecji. Ta świetnie zorganizowana impreza obejmuje nieraz swym zasięgiem całe centrum miasta. Z festiwalem konkurują spontaniczne zapusty odbywające się w Viareggio w Toskanii i w Acireale na Sycylii. Mniejsze miasta także organizują uroczyste parady, mają one jednak bardziej kameralny charakter. Najbardziej rozpowszechnioną lokalną tradycją we Włoszech są procesje religijne. Większość z tych uroczystości ma pogańskie korzenie: odbywały się dla uświetnienia ważnych dat w kalendarzu astronomicznym. Dodatkowo warto wspomnieć o istotnej roli Mediolanu, jako miasta mody, co roku organizowane są tu tygodnie mody, kiedy najznamienitsi projektanci z całego świata zjeżdżają się tu, by zaprezentować swoje pomysły na kolejne sezony, wtedy też Mediolan przeżywa duże oblężenie. Fascynaci mody wybierają się wówczas na wycieczkę do Włoch.

Sport

Alpy i Dolomity, obfitujące w szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, są doskonałym miejscem dla pieszych wycieczek i wędrówek z plecakiem. Niezwykle malownicze równiny, doskonale nadające się do jazdy na rowerze, znajdują się w delcie rzeki Po. Szkoły jeździeckie organizują wycieczki i wyjazdy, przeważnie jednodniowe, ogłaszanej reklamowane w prasie lokalnej. Jeśli chodzi o sporty zimowe, to najbardziej znane i przygotowane na przyjęcie turystów są miejscowości w Alpach w pobliżu Turynu. W Apeninach i na Sycylii znajdują się mniejsze i tańsze miasteczka. Włoskie góry są rajem nie tylko dla doświadczonych wspinaczy, można tu również odbyć kurs wspinaczkowy. Na narciarzy czekają doskonale przygotowane trasy zjazdowe. W licznych miejscowościach wypoczynkowych nad morzem i jeziorami można wypożyczyć łodzie, kajaki i deski surfingowe. Bardzo popularne są parki wodne z basenami, zjeżdżalniami, sztucznymi falami i sprzętem do różnych gier. We Włoszech można również odbyć kurs nurkowania. Dlatego też osoby kochające sport często wybierają się na wakacje do Włoch.

Pamiątki

Bez względu na to, który region Włoch odwiedzimy nie powinniśmy mieć problemów z zakupem pamiątek - Półwysep Apeniński to prawdziwy skarbiec rzeczy najwyższej klasy i jakości. W Rzymie warto odwiedzić Porta Portese - wspaniały targ o imponujących rozmiarach. Podobno można na nim kupić wszystko, ale szczególnie godne polecenia są antyki i biżuteria, które można tu nabyć dużo taniej niż w innych rejonach stolicy Włoch. Bez trudu znajdziemy w Rzymie także sklepy najsłynniejszych na świecie designerów mody. Jednak niekwestionowaną stolicą mody włoskiej i światowej jest Mediolan. Tamtejszy Złoty Kwadrat (Quadtrilatero d'Oro) to raj dla miłośników mody. Obok siebie usytuowane są sklepy najbardziej znanych domów mody - Gucci, Versace, Armani, Dolce & Gabbana, Prada i wiele innych. Należy jednak pamiętać, że za ten luksus przyjdzie nam słono zapłacić.

Wspaniałe pamiątki przywieziemy także z Wenecji. Prócz masek karnawałowych szczególnie polecane jest szkło weneckie wytwarzane w tym regionie od ponad tysiąca lat. Z wyrobu szkła słynie Murano - wysepka położona niedaleko Wenecji.
Z kolei na wyspie Burano od stuleci pieczołowicie wytwarzane są koronki, które do dnia dzisiejszego stanowią chlubę mieszkańców miasteczka.

Włochy to także kraina wspaniałych serów m. in.:

Mozzarella - z regionu Kampania. Do nabycia w postaci niewielkich kawałków zanurzonych w serwatce.

Parmezan - twardy ser z centralnych Włoch

Gorgonzola - miękki, dojrzewający ser pleśniowy z północnych Włoch

Mascarpone - ser z Lombardii, wytwarzany ze śmietany

Będąc na wycieczce we Włoszech nie można nie skosztować tamtejszych win, których jakość i różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Warto wymienić:

Chianti - wino wytrawne, intensywnie czerwone, pochodzi z Toskanii

Amarone - wino czerwone, które podlega długiemu dojrzewaniu, cenione przez koneserów

Marsala - wino słodkie, czerwone lub białe, pochodzące z Sycylii

Regiony turystyczne

Alpy - najpopularniejszy region dla miłośników sportów zimowych, górskich wędrówek czy też osób planujących wypoczynek prozdrowotny z zabiegami w sanatoriach, dominuje tu typowo górski klimat, nieco złagodzony przez bliskie sąsiedztwo morza.

Nizina Padańska - to rejon u podnóży Alp, znajdują się tu takie miejscowości jak Wenecja, Bolonia, Rawenna, Mediolan, Werona czy Padwa, obszar ten będzie idealny dla osób ceniących sobie zwiedzanie miast i podziwianie zabytków, każde z miast oferuje nieco inny typ zabudowy i charakter (np. Mediolan - miasto mody, Wenecja - miasto zakochanych).

Półwysep Apeniński - największym ośrodkiem ruchu turystycznego w tym regionie jest Rzym, tu również dominują miasta, jak Florencja, Genua, Neapol czy Asyż.

Sycylia - wyspa ta stanowi idealny region wypadowy dla osób pragnących zakosztować w urokach plażowania, dodatkowo górzysty charakter i obecność takich miast jak Palermo czy Syrakuzy, sprawiają, że Sycylia jest coraz częściej wybieranym miejscem spośrób ofert last minute we Włoszech.

Sardynia - wyspa również jest ukierunkowana na turystów pragnących spokojnego wypoczynku nad morzem, jednak oferuje mniejszą ilość miast będących alternatywą dla wypoczynku na wybrzeżu, do najciekawszych można zaliczyć Cagliari i Porto Conte.

Transport i komunikacja

Włochy są krajem świetnie skomunikowanym, posiadają dużą ilość dróg publicznych i autostrad (prawie wszystkie są płatne z wyjątkiem niektórych odcinków w biedniejszym regionie południowym. Dodatkowo na wyspy (Sardynia, Sycylia) możemy przedostać się za pomocą promów. Porty lotnicze również umożliwiają sprawną komunikację po praktycznie całym kraju, przy wykorzystaniu włoskich linii Alitalia, dodatkowo niektóre tanie linie lotnicze również oferują loty do Włoch. Transport kolejowy również jest obecny, można korzystać z usług kolei wysokich prędkości lub standardowej. Ze względu na wysoki poziom gospodarczy kraju, komunikacja w ramach Włoch nie należy do szczególnie skomplikowanych.

Wynajem samochodu

Mogą Państwo już teraz, przed wyjazdem na wakacje dokonać rezerwacji samochodu przez internet w jednej z licznych sieci wypożyczalni i odebrać auto w miejscu docelowym. Warto mieć na uwadze, że niektóre historyczne centra dużych miast mogą utrudniać komunikację samochodową(wąskie ulice, duże różnice wysokości, brak miejsc parkingowych, ograniczone strefy) lub nawet całkowicie ją uniemożliwiać (wjazd do centrum Wenecji jest niemożliwy), a styl jazdy Włochów może być trudny do zaakceptowania dla bardziej konserwatywnych mieszkańców Europy, dlatego aby oszczędzić sobie stresu i czasu, radzimy poruszać się samodzielnie po historycznych dzielnicach, zostawiając samochód na którymś z okolicznych parkingów.

Język

Język angielski nie jest we Włoszech tak popularny jak w niektórych krajach. Włosi mają bardzo duży szacunek do własnej kultury, dlatego też podróżujący muszą się przygotować na pewne trudności w komunikacji. Oczywiście w rejonach silnie odwiedzanych przez turystów, jak Rzym czy Wenecja, nie powinno być problemów z językiem angielskim, natomiast jeśli planujemy wyjazdy w część południową lub inne mniej rozwinięte pod względem turystycznym tereny, warto zaopatrzyć się w księgarni w "rozmówki w języku włoskim", które ułatwią zakwaterowanie czy pomogą uniknąć bycia oszukanym w punktach handlowych.

Opinie naszych ekspertów - Łukasz, 27 lat, wyjazd "we dwoje"

Włochy to fantastyczny kraj. Wracam do niego często i z przyjemnością. Ostatnie wakacje we Włoszech spędziliśmy na półwyspie Gargano. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę! Piękne, naturalne krajobrazy, fantastyczne plaże, ale przede wszystkim włoski klimat sprawia, że wakacje na półwyspie apenińskim zawsze zaliczam do udanych. Przejazd wypożyczonym na lotnisku w Bari autem zajmuje ok. 2-3h. Mieszkaliśmy w domkach kempingowych przy samej plaży, w pięknie położonej zatoce. Bez luksusów, ale bardzo wygodnie. Będąc we Włoszech nie można nie korzystać z uroków tego kraju - z fantastycznego włoskiego jedzenia (półki w każdej trattorii uginają się od pysznych, lokalnych produktów niczym stoły pełne włoskich przysmaków all inclusive), pogawędek z miejscowymi czy zwiedzania zabytków. W 2 tygodnie zwiedziliśmy całą Apulię, a także wybraliśmy się na wycieczkę do Neapolu, do Pompejów i wdrapaliśmy się na Wezuwiusz! Bardzo polecam Włochy jako wakacyjną destynację. Tubylcy są trochę szaleni, ale to też dodaje trochę pikanterii do spędzanego tam urlopu:)

Klimat

Temperatura powietrza:

 

Rok

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Toskania

14°

11°

12°

14°

18°

22°

26°

29°

28°

26°

21°

15°

11°

Wybrzeże Adriatyckie

18°

13°

17°

21°

25°

28°

27°

24°

19°

13°

Wybrzeże

Liguryjskie

20°

12°

13°

16°

18°

23°

27°

30°

30°

24°

21°

14°

11°

Sycylia

21°

15°

15°

17°

18°

23°

27°

29°

30°

27°

23°

20°

16°

 

Opady - Włochy znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, większość opadów przypada na miesiące zimowe.

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

 

Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

5h

6h

6h

8h

9h

10h

11h

10h

8h

7h

5h

4h

Czas

STREFA CZASOWA:

LATO

ZIMA

BEZ ZMIAN

BEZ ZMIAN

 

CZAS LOTU:

1,5 - 2,5 h

 

MIĘDZYLĄDOWANIA:

RZYM, FRANKFURT,WARSZAWA

(jeśli linie rejsowe)

Plaże

Plaże są doskonale rozwinięte, jeśli chodzi o linię brzegową, występują plaże piaszczyste, żwirowe i skaliste, jednak zdecydowanie najczęściej spotkane są piaszczyste. Nadmorskie kurorty są z reguły przygotowane na przyjęcie turystów już od kwietnia, jednak wysoki poziom świadczonych usług często wiąże się z koniecznością opłaty za leżaki, parasole itd. Wybrzeże daje również możliwość uprawiania sportów wodnych (żeglarstwo, windsurfing), szczególnie polecanym regionem do nurkowania jest wybrzeże Morza Tyrreńskiego.

Zapytaj o ofertę

contboxSkontaktuj się z Doradcą lub wyślij zapytanie o ofertę

Wakacje 2017 Włochy

Włochy z Niemiec

Wenecja & Polnocny Adriatyk
od
190
Rzym i okolica
od
212
Rzym i okolica
od
215
Kalabria
od
216
Sycylia
od
222
Apulia
od
239
Neapol i okolica
od
250
Sardynia
od
258
Basilicata
od
300

Szukaj ofert

Wybieraj i rezerwuj spośród kilku milionów ofert wakacyjnych z wylotami:

  

Lub pozwól nam zrobić to za Ciebie i skontaktuj się z naszymi konsultantami. 

Konsultanci online

phone

801 011 624

cell

71 724 20 48

(połączenie wg. taryfy operatora)
mail biuro@orlica.pl

Napisz do nas

Newsletter

                                          logo pit 50     baner 0111     axa certyfikat     ziglogo                                     cardpay    

Pozwól pracować naszemu ciasteczku, on też chce pojechać na wakacje! Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony to znaczy, że zgadzasz się na jego towarzystwo. Po zapoznaniu się z informacją kliknij znaczek "X" w celu zamknięcia okna. Polityka Plików Cookies